Podoba Ci się praca terapeuty zajęciowego? Masz duszę artysty? Wybierz ten kierunek i zdobądź państwowe uprawnienia do wykonywania zawodu terapeuty zajęciowego!
Praca terapeuty zajęciowego wiąże się z aktywnością, kreatywnością oraz z ciągłym rozwojem. Wymaga wiedzy interdyscyplinarnej i praktyki z zakresu nauk o zdrowiu, nauk humanistycznych oraz dziedzin artystycznych. Wszystkie te zagadnienia są elementami programu nauczania w Naszej Szkole w Gdańsku.
W trakcie nauczania, słuchacz nabywa wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, nauk medycznych oraz umiejętności w zastosowaniu arteterapii z elementami TUS (trening umiejętności społecznych), muzykoterapii czy aktywizacji ruchowej pacjentów. Praktyki są prowadzone m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, oddziałach szpitalnych czy placówkach pomocy społecznej.
Kompetencje zawodowe uzyskane w toku nauczania to nie jedyna wartość przyszłego terapeuty zajęciowego, przyjaźnie i znajomości nawiązane w grupie szkolnej, z czasem stają się relacjami zawodowymi. Taka współpraca pozwala na wymianę doświadczeń, kompetencji, wspólną realizacje projektów, innowacji społecznych, udział w szkoleniach, konferencjach i zawodowych spotkaniach.
Co więcej to holistyczne podejście do potrzeb pacjentów, realizowane jednocześnie na wielu płaszczyznach, wymaga silnej i ciągłej współpracy między przedstawicielami różnych placówek. Współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Tratwa”; Fundacją „Świat Wrażliwy” – Caffe Aktywni; Spółdzielnią Socjalną „Bezpieczni Podopieczni” to tylko niektóre z form współpracy, wsparcia i wspólnych innowacji i działań naszych absolwentów.
Wymagania psychofizyczne dla terapeuty zajęciowego:
Absolwent Szkoły Medycznej w Gdańsku w zawodzie Terapeuta zajęciowy może podejmować pracę w: